Hora Matky Boží

Mariánský kopec s poutním místem Hora Matky Boží měří 770 m. n. m. Na jeho vršek vede z Králíků velice pěkná křížová cesta lípovým stromořadím.

Historie

V padesátých letech minulého století byli v klášterní budově vězněni řeholníci z násilně zrušených klášterů. Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie má nezvyklou trojlodní budovu s barokními ambity, ve kterých je umístěna hrobka členů dvou řádů, které zde v minulosti působily - servitů a redemptoristů. Poslední ostatky zde byly uloženy v roce 1950. Zajímavostí je, že těla nebyla ukládána do hrobky v rakvích, ale byla zazděná do zdí. Kostel má několik bočních kaplí s krásnou freskovou výzdobou. Na nádvoří klášterního komplexu jsou takzvané Svaté schody, které poutníci využívají k modlitbě a uctění Panny Marie.

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven v letech 1695 - 1700. V roce dokončení byl do kostela přinesen milostný obraz P. Marie Sněžné (podle originálu z římského chrámu Santa Maria Maggiore, o němž se věřilo, že ji namaloval evangelista svatý Lukáš), který se stal srdcem poutního místa, a Lysá hora dostala nové jméno - Hora Matky Boží.

V noci ze 7. na 8. srpna 1846 udeřil do kostela blesk a ten vyhořel. Milostný obraz zachránil P. Bernard s nasazením vlastního života, ale výzdoba poutního kostela z velké části vzala zasvé. Kostel byl po požáru vybaven hodnotným pseudorenesančním mobiliářem z let 1883-1907. Úpravu celého interiéru kostela provedla firma Ferdinanda Stuflessera ze St.Ulrich - Grödental v jižním Tyrolsku. Sochy a oltáře jsou vyřezávány z limbového dřeva.

Z Mariánského kopce se můžete také pokochat krásnými výhledy na Orlické hory a mohutný horský masív Králického Sněžníku. 

V roce 2018 byl celý areál prohlášen národní kulturní památkou České republiky.


Pravidelné bohoslužby

neděle 10:00
čtvrtek * 17:00
sobota ** 17:00
* po mši sv. adorace do 20:00** první sobotu v měsíci v 11:00

Hora Matky Boží