O nás

Hotel Poutní dům je nově zrekonstruovaný hotel na úžasném místě v atraktivní lokalitě.

Nabízíme ubytování v malebném prostředí, které je ideální k odpočinku a načerpání sil v dnešní uspěchané době. Hotel se nachází v těsné blízkosti kláštera Hedeč. Pokud hledáte klidné místo pro Vaši dovolenou, je náš hotel určitě správnou volbou...

Historie Poutního domu

Na místě současného Poutního domu stávala restaurace, která po požáru v roce 1856 nahradila původní hospodu. V roce 1901 restauraci zakoupil řád redemptoristů (CSsR) a dům byl upraven pro ubytování a občerstvení poutníků.

Komunistický režim 13. dubna 1950 v rámci Akce "K" proměnil Poutní dům i s klášterem v internační tábor pro kněze a řeholníky, domy i pozemky byly bez souhlasu vlastníků zcizeny. Později sloužil dům jako skladiště či vepřín státního statku.

V roce 1990 tento zdevastovaný objekt po 90 letech znovu zakoupila provincie redemptoristů. Po jeho opravě a obnově řeholního života v ČR opět sloužil řeholní komunitě redemptoristů, kteří na Hoře Matky Boží vedli duchovní obnovy a nabízeli ubytování, včetně provozování restaurace. Tehdejší Poutní dům po generální opravě požehnal 5. ledna 1994 královehradecký biskup Karel Otčenášek.

Po roce 2010 redemptoristé definitivně odcházejí z Hory Matky Boží. Teprve v roce 2015, kdy došlo k vyrovnání mezi státem a církvemi, získal řád redemptoristů zpět do svého vlastnictví, spolu s dalšími pozemky v jeho okolí, i pozemek pod Poutním domem.

V roce 2017 koupilo od redemptoristů Poutní dům Biskupství královéhradecké s úmyslem upravit na poutním místě dům pro rekreační pobyty. Provoz od té doby zajišťuje společnost HMB Králíky s.r.o. zřízená Biskupstvím královéhradeckým.

Na podzim 2019 začala generální oprava Poutního domu. V červenci 2020 byla pro veřejnost otevřena zrekonstruovaná restaurace. Celkové obnovy se dočkala i kuchyň a technické zázemí. Kolaudace zrevitalizovaného objektu proběhla v dubnu 2021.

Pomocný biskup královéhradecký Josef Kajnek požehnal 1. 5. 2021 nově zřízenou kapli sv. Josefa.

Poutní dům požehnal diecézní biskup královéhradecký Jan Vokál dne 28. 6. 2021.