O nás

Nově zrekonstruovaný Hotel Poutní dům leží v klidném horském prostředí na pomezí Orlických hor a Králického masivu.

Nabízíme ubytování v malebném prostředí, které je ideální k odpočinku a načerpání sil v dnešní uspěchané době. Hotel se nachází v těsné blízkosti poutního místa Hora Matky Boží. Pokud hledáte klidné místo pro Vaši dovolenou, je náš hotel určitě správnou volbou.

Historie Poutního domu

Poutní dům byl postaven roku 1850 a jeho primárním účelem bylo poskytovat pohostinství a nocleh poutníkům. V roce 1901 se stal spolu s přilehlým hospodářstvím majetkem redemptoristů, kteří nechali strhnout a znovu vystavět část domu. Objekt poskytovat poskytoval přes 80 lůžek a také dva prostory se slamníky, takže kapacita domu byla až 500 ubytovaných poutníků.

Těsně před druhou světovou válkou zde přebývali čeští vojáci a během války byl Poutní dům využit jako dočasné bydliště žen a dětí z Hamburku či jako zajatecký "tábor" pro anglické vojáky. 

Komunistický režim 13. dubna 1950 v rámci Akce "K" změnil Poutní dům i s klášterem v internační tábor pro kněze a řeholníky, domy i pozemky byly bez souhlasu vlastníků zestátněny. Mnozí duchovní zde zůstali až do roku 1965, ačkoliv většina jich po roce 1960 odešla do civilních zaměstnání. Poté byl dům krátce využíván pro ubytovací účely státního statku a z hospodářských prostorů se staly stáje. Další léta budova chátrala.

Po navrácení domu do majetku řádu kongregace redemptoristů v roce 1990 započaly opravné práce. Oprava domu, která byla dokončena na přelomu let 1993 a 1994, byla provedena díky sbírce bývalých německých občanů. Poutní dům tak znovu začal plnit svou funkci ubytování pro poutníky i turisty. Tehdejší Poutní dům po generální opravě požehnal 5. ledna 1994 královehradecký biskup Karel Otčenášek.

Po roce 2010 redemptoristé definitivně odcházejí z Hory Matky Boží. Teprve v roce 2015, kdy došlo k vyrovnání mezi státem a církvemi, získal řád redemptoristů zpět do svého vlastnictví, spolu s dalšími pozemky v jeho okolí, i pozemek pod Poutním domem.  

V roce 2017 koupilo Poutní dům Biskupství královéhradecké s úmyslem upravit dům na poutním místě pro rekreační pobyty. Provoz od té doby zajišťuje společnost HMB Králíky s.r.o. zřízená Biskupstvím královéhradeckým. Na podzim 2019 byla zahájena generální oprava Poutního domu. V červenci 2020 byla pro veřejnost otevřena zrekonstruovaná Restaurace sv. Josefa a v červnu 2021 pro poutníky a turisty opět otevřel své dveře celý Poutní dům. 

Dne 1. května 2021 vysvětil pomocný biskup královéhradecký Mons. Josef Kajnek nově zřízenou kapli sv. Josefa.

Poutní dům požehnal diecézní biskup královéhradecký Jan Vokál dne 28. června 2021.